• info@tehranacid.com

به کیمیا تهران اسید خوش آمدید !

karr1.jpg

1

گالری کیمیا تهران اسید
گالری کیمیا تهران اسید
گالری کیمیا تهران اسید
گالری کیمیا تهران اسید

کربنات کلسیم

فرمول شیمیایی

CaCO3

شماره شناسایی ترکیبهای شیمیایی

1317-65-3

شماره استاندارد بین المللی

CAO000

جرم حجمی

mg/m3

وابستگی غلظت

Y

p to m

4.09082

دانلود آنالیز :
دانلود دستورالعمل :
دانلود کاتالوگ :

HR

1

حالت در دمای 25 °C

S

جرم مولی (گرم در مول)

100.09

دمای ذوب (°C)

825

توضیحات

کربنات کلسیم, calcium carbonate, سنگ آهک

مشخصات محصول کربنات کلسیم

• نام شیمیایی :کربنات کلسیم.

• اسامی مترادف با کربنات کلسیم : کلسیم کربنات ، سنگ آهک ، گچ فرنگی ، کلسیت ، آراگونیت ، سنگ مرمر، calcium carbonate.

• گرید محصول : 1. کربنات کلسیم صنعتی 2. کربنات کلسیم آزمایشگاهی.

• برند : کربنات کلسیم ایرانی.

• فرمول شیمیایی : CaCO3.

• خلوص : کربنات کلسیم99%.

• شکل ظاهری : جامد ، بی بو، سفید رنگ و در اشکال مختلف.

• حلالیت در آب : قابل حل در آب نمی باشد.

 کربنات کلسیم

تعریف کربنات کلسیم چیست

کربنات کلسیم جامد سفید رنگی است که به طور فراوان در ترکیب صخره ها در تمام نقاط جهان یافت می شود. مهمترین کانی های آن ، آراگونیت ، سنگ آهک ، ماربل و تراورتن است. به مقدار بسیار کم در آب حل می شود. اما در آبی که co2 محلول داشته باشد ، به طور کامل حل شده ، ایجاد کربنات کلسیم می کند. انحلال کربنات کلسیم در آب های جاری که مقداری Co2 محلول دارند، باعث سختی در آب می شود. صابون در آب های جاری به خوبی کف نمی کند، اما سختی حاصل از کربنات و بی کربنات کلسیم ، موقت بوده ، با جوشاندن آب رفع می شود. استالاگمیت و استالاگتیت های درون غارها از واکنش سنگ آهک با آب های حاوی co2 ایجاد شده است. کربنات کلسیم به دو شکل کریستالی یافت می شود که کلسیت به شکل هگزاگونال و آراگونیت به صورت رومبوهیدرال است.

مصارف و کاربرد کربنات کلسیم

این ماده معدنی ، به طور عمده در صنایع لاستیک و پلاستیک ، رنگ ، کاغذ ، شیمیایی ، داروسازی ، غذایی ، آرایشی و بهداشتی (خمیر دندان، لاک و عطرسازی ) ، کشاورزی ، چرم سازی ، متالوژی ، نساجی ، سرامیک ، چسب ، شیشه ، تصفیه نفت ، آهن و فولاد ، تصفیه قند ، سیم و کابل ، مرکب چاپ ، لوازم التحریر ، دینامیت و همچنین در انبارها و مخازن ، گوگردزدایی گاز دودکشها ، مرمت آثار باستانی ، پالایشگاه ها و نیروگاه ها، تهیه ضد یخ ، ساخت پلیمرها و بتن های مقاوم ، لنزهای دوربین ، کامپوزیت ها و ... کاربرد دارد.

در ادامه به جزئیات مواد مصرف این محصول می پردازیم :

1 .صنعت پلی وینیل کلراید : یکی از پلیمر های مهم که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد pvc یا همان صنعت پلی وینیل کلراید می باشد. Pvc به دو گرید سخت و نرم تقسیم می شود که هر کدام از آنها کاربردهای متنوعی دارند که از جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد : پی وی سی سخت در ساخت لوله ها ، بست و اتصالات ، پروفیل ، فیلم و ورق ، قالب گیری دمشی و نوارهای ضبط کاربرد دارد.

 سدیم کربنات

پی وی سی نرم در ساخت عایق سیم و کابل ، فیلم و ورق ، کفپوش ها و پارچه های چرمی کاربرد دارد.

این ماده توسط شرکت های پتروشیمی داخل کشور در گریدهای مختلف تولید می شود که جزئیات هر کدام از گریدها در استانداردها قابل دسترسی می باشد.

خواص کلسیم کربنات

پی وی سی ترموپلاستیکی آمورف است و معمولا به شکل پودر بیرنگ وجود دارد. ماده ای است سخت که رنگ پذیری آن محدود می باشد. هنگامی که گرم شود خاصیت چسبندگی خوبی به فلزات دارد. پی وی سی سخت در مقابل محلول اسیدها ، بازها ، الکلهای سبک و روغن ها مقاوم است. بنزین و دیگر حلال ها آن را متورم می کنند. پی وی سی نرم شده مقاومت شیمیایی کمتری نسبت به پی وی سی نرم نشده دارد. مقاومت خزشی پی وی سی بسیار خوب است. وزن مولکولی را در پی وی سی بوسیله گرانروی محلول رقیق شده آن تعریف و تعیین می کنند. این تبدیل به وسیله عدد گرانروی بیان می شود.

یکی از ویژگی های مهم پی وی سی مقاومت در برابر آتش گیری می باشد که این پلیمر را از سایر پلیمرها متمایز کرده است. پی وی سی نرم نشده ماده ای است آتش گیر ولی در صورتیکه منبع آتش را از آن دور کنند خود به خود خاموش می شود ولی پی وی سی نرم شده به سوختن ادامه می دهد.

انواع پی وی سی

علت اصلی تولید انواع پی وی سی ، خواص مختلف این رزین در کاربردهای مختلف آن می باشد. هموپلیمرها پی وی سی که حجمی حدود 80 درصد از کل تولید انواع مختلف پی وی سی را به خود اختصاص داده اند حاوی حدود 56/8 درصد کلر در زنجیره کربنی می باشند. سه مشخصه مهم که فرآیند و استفاده از رزین مورد نظر اثر می گذارند عبارتند از وزن مولکولی ، اندازه ذرات و پیکربندی ذرات . پی وی سی کلرینه شده که در آن میزان کلر از 56/8 درصد به حدود 67درصد افزایش می یابد و در نتیجه باعث افزایش درجه حرارت خمیدگی گرمایی می شود در مقابل حرارت مقاوم بوده و از آن در لوله کشی آب گرم استفاده می کنند. گذشته از هموپلیمرها پی وی سی تعداد زیادی از کوپلیمرهای آن نیز وجود دارند. مینیل کلراید با مواد گوناگونی مانند مینیل استات ،استرهای اکریلیک و وینیلیدین کلراید کو پلیمریزه می شود که مهم ترین آنها به دلیل سهولت سیلان در خلال فرآیند کوپلیمر وینیل استات می باشد. علاوه بر موارد ذکر شده فوق کوپلیمر های دیگری نیز وجود دارند که در موارد زیر مورد استفاده قرار میگیرند :

1. وینیل کلراید و 2 تا 15 درصدوینیل استات برای فیلم و ورق.

2. وینیل کلراید و 14 درصد وینیل استات به علاوه 1 درصد اسید مالتیک برای ساخت روغن جلا.

3. وینیل کلراید و 30 درصد استایرن برای تولید کف پوش.

4. وینیل کلراید و 45-30 درصد اکریلونیتریل برای تولید فیبرها.

 کلسیم کربنات

2. صنعت رنگ : در این صنعت از پودر میکرونیزه به عنوان پرکننده استفاده می شود.

مشخصات پودر مصرفی در این صنعت به شرح زیر است : میزان cao بیش از 97 درصد میزان fe2o3 کمتر از 3 درصد و درجه ریزی آن بیش از 350 مش.

به طور تقریبی مصرف پودر میکرونیزه در صنعت رنگ ایران 22 درصد در نظر گرفته می شود.

3 .صنعت کابل و سیم : از پودر میکرونیزه برای استحکام و به عنوان پرکننده به میزان 20 درصد جهت تولید کابل و 10 درصد جهت تولید سیم مصرف می شود. مشخصات پودر مصرفی باید دارای خلوص cao دارای 98 درصد ، رطوبت کمتر از 1 درصد و درجه دانه بندی حدود 350 مش باشد. البته جهت تولید کابل از ماده اولیه ای به نام امیا استفاده می گردد که حدود 99 درصد پودر میکرونیزه و 1 درصد اسید استئاریک تشکیل گردیده است. مصرف پودر با درجه ریزی کمتر از 350 مش و خلوص کمتر باعث ترک خوردگی و شکنندگی این نوع محصولات خواهد شد.

4.صنعت پلاستیک و لاستیک : پودر میکرونیزه بسیار نرم در این صنایع مصرف می گردد. از این مواد جهت تولید لوله و اتصالات و لوازم پلاستیکی و همچنین لاستیک و تایر استفاده می شود. پودر میکرونیزه در این صنعت برای پرکنندگی و مقاومت محصول در مقابل حرارت و استحکام استفاده می کنند. مشخصات پودر میکرونیزه در این صنعت به این صورت است که میزان cao حداقل 98 درصد ، درجه رطوبت حداکثر 1 درصد ، میزان fe2o3 حداکثر 2 درصد ، 8/5 ph تا 9/5 درصد باشد.

 کلسیم کربنات

5 .صنعت غذایی و دارویی : در این صنایع پودر میکرونیزه به عنوان پرکننده و تولید آنتی بیوتیکها ، ضد اسید ها ، دندان پزشکی استفاده می گردد و با خلوص 100 درصد جهت تولید لوازم آرایش و به عنوان پرکننده کاربرد دارد.

6 .صنعت کاغذ : از نوع کلسیم کربنات رسوب داده شده به عنوان کدر کننده ، صاف کننده ، پرکننده و همچنین مانع پخش جوهر روی کاغذ استفاده می گردد.

7.صنعت شوینده ها : در این صنعت از پودر میکرونیزه جهت تهیه مواد سفیدکننده با اندازه مخصوص و نرم استفاده می شود.

8.صنعت حفاری نفت : در حفاری چاه های نفت و در ترکیبات سیال حفاری ، از پودر میکرونیزه با خلوص 85 درصد و با مش 325 استفاده می گردد.

9 .صنعت کفش پلاستیکی و زیره کفش : در این صنعت به عنوان پرکننده از پودر میکرونیزه با دانه بندی حدود چند میکرون و سطح خارجی که با یک نوع چرب کننده پوشیده شده است بکار می رود که خواص مذکور در ادامه را به محصول می دهد.

 کربنات کلسیم

1) براق کننده سطح خارجی جسم.

2) افزایش دهنده مقاومت در مقابل بیشتر پاره شدن و کشیده شدن.

3) عدم ایجاد زردی در جسم یعنی رنگ سفید را ثابت نگه می دارد.

4) کم کننده خاصیت ارتجاعی.

5) در مقابل چربی ثابت است.

در این صنعت حد مصرف مشروط به این مسئله است که حالت ارتجاعی جنس مورد مصرف حفظ و رعایت شود و درجه پرکنندگی در کفش و به خصوص زیره کفش فاکتور مهم به حساب می آید که در آنها 20 درصد پرکننده مصرف می شود.

10 . صنعت بهداشتی : در این صنعت از پودر میکرونیزه با خلوص 100 درصد جهت تولید خمیر دندان استفاده می گردد. از دیگر موارد کاربرد پودر میکرونیزه ، تولید فرش ماشینی ، مکالئوم ، موکت ، انواع چسب موکتی و صنایع دیگر می باشد.

11. پلاستر کربنات کلسیم : استفاده از ملات هایی همچون آهک ، ساروج و گچ که مواد اولیه به صورت جداگانه به محل اجرا ( محل ساختمان ) حمل می شودبه دلیل مشکلات ایجاد شده از سال 1960 به بعد به آرامی منسوخ شده است و در حال حاضر در کشور های پیشرفته از روش جایگزین آن و در واقع از ملاتهای خشک پلاستر کربنات کلسیم می باشد که به منظور اندود کاری داخل ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. برخی از خواص عمده آن به صورت زیر است :

1) جلوگیری از خوردگی قطعات فولادی در ساختمان به دلیل وجود مواد آنتی اکسیدانت.

2) زمان گیرش اولیه زیاد و قابلیت عملیات ابزار کاری در طول مدت 45 دقیقه.

3) سختی بسیار بالاتر از گچ و قابل مقایسه با بتن.

4) چسبندگی بسیار بالا و قابلیت اجرا بر روی سطوح مانند بتن ، چوب ، سفال و 3D panel.

5) وزن مخصوص پایین که باعث سبکی ساختمان می باشد.

6) مقاومت در برابر حریق و شعله مستقیم.

7) مقاومت در برابر انتقال حرارت و برودت که باعث می شود در فصول گرم محیط خنک و در فصول سرد محیط گرم باشد.

کربنات کلسیم

8) مقاومت و پایداری در برابر رطوبت.

9) اجرای بسیار سریع روی سطوح به طوریکه در هر شیفت کاری با یک دستگاه شات کریت حداقل 80 الی 120 متر مربع را میتوان پوشش داد.

10) دانه بندی ریز در حد مش 400 و صافی سطح پس از اجرا.

11) قابلیت اختلاط با پیگمت های رنگی.

12) حذف مرحله گچ و خاک در ساختمان.

13) قیمت پایین و قابل رقابت با گچ کاری معمولی.

14) گیرش ثانویه پایین و قابل رقابت با گچ کاری معمولی.

15) عدم وجود ترک های سطحی.

16) به لحاظ زیست محیطی عاری از هر آلودگی می باشد.

17) عدم وجود اثرات نامطلوب بر روی پوست بدن در زمان اجرا.

18) مقاومت بالا در مقابل خراش های سطحی.

 تولید کربنات کلسیم

روش تولید کربنات کلسیم

کربنات کلسیم رسوبی در واقع کربنات کلسیمی است که به شیوه های شیمیایی و با خلوص بالا تولید می گردد.به همین دلیل به آن کربنات کلسیم

سنتزی نیز می گویند. این محصول یکی از مواد پر مصرف در صنایع غذایی و دارویی می باشد. روش های زیادی برای تولید این ماده از منابع مختلف در متون شیمی و مهندس شیمی گزارش شده است اما متداول ترین روش تولید کربنات کلسیم رسوبی استفاده از دانش گاز دی اکسید کربن در شیر آهک می باشد. در تولید کربنات کلسیم به روش رسوبی ، یک فرایند شیمیایی انجام می پذیرد که میتوان ساختار کریستالی را عوض کرد. علاوه بر کاربرد گسترده pcc در صنایع غذایی و دارویی ، در تولید کاعذ ، مواد آرایشی و بهداشتی ، لاستیک و نایلون و صنایع شیمیایی نیز کاربرد دارد.

لازم به ذکر است که کربنات کلسیم

رسوبی گرید دارویی با دانه بندی ریزتر تولید می شوند، یعنی سایز این نوع از کربنات کلسیم ها حدود 1 و زیر 1 میکرون و با مش 8000-6000 می باشد، در حالیکه کربنات کلسیم گرید صنعتی با دانه بندی درشت تر یعنی سایز دانه ها بالای 1 میکرون و مش بندی 2500-800 مش تولید می شوند واین دلیل بالا بودن قیمت کربنات کلسیم رسوبی دارویی نسبت به کربنات کلسیم رسوبی صنعتی می باشد.

بسته بندی کربنات کلسیم

کربنات کلسیم در کیسه های 25 کیلوگرمی و پک های یک کیلوگرمی موجود می باشد.

ایمنی کربنات کلسیم

خطرات :

1. حریق : غیر قابل حریق.

2. استنشاق : سرفه.

3. پوست : خشکی پوست.

4. چشم ها : قرمزی.

کربنات کلسیم

1.حفاظت چشم : از عینک های مخصوص کار با مواد شیمیایی استفاده شود.

2.حفاظت پوستی : از دستکش مقاوم در برابر آسیب های اسیدی استفاده شود.

3.حفاظت استنشاقی : استفاده از ماسک ضد اسید مناسب با فیلتر قابلیت حذف گازهای آلی و معدنی الزامی می باشد.

4. حفاظت اندام ها : استفاده از لباس کار ،لباس ضد اسید مقاوم در برابر آسیب مواد شیمیایی توصیه اکید می شود.

5. جهت جلوگیری از آسیب های احتمالی توصیه می شود در هنگام کار با مواد شیمیایی از چکمه ضد اسید استفاده شود.

کمک های اولیه :

1. حریق : به هنگام بروز حریق در محیط اطراف استفاده از تمامی وسایل خاموش کننده مجاز می باشد.

2. پوست : پوست را با مقدار فراوان آب بشویید یا زیر دوش آب بگیرید.

3. چشم ها : ابتدا چشم ها را با مقدار زیادی آب بریا چند دقیقه بشویید. لنزهای تماسی را اگر به ستدگی امکان پذیر است بیرون بیاورید. فرد را برای مراقبتهای پزشکی ارجاع دهید.

4. گوارشی : دهان را با آب بشویید.

انبارش : از اسیدها دور نگه داشته شود.

این مطلب توسط شرکت کیمیا تهران اسید جمع آوری گردیده است.

 • مدیر سایت (1396/9/12): مش های موجود 600 800 1000

  محرابی (1396/9/12): انواع مش های موجود کربنات کلسیم میشه لطف کنید بگید؟

  نام :
  ایمیل :
  پیغام :

محصولات مرتبط