• info@tehranacid.com

به کیمیا تهران اسید خوش آمدید !

lactic5b.jpg

1

گالری  کیمیا تهران اسید
گالری  کیمیا تهران اسید
گالری کیمیا تهران اسید
گالری کیمیا تهران اسید

اسید لاکتیک در ورزش

سلول های عضلانی بعد از انجام ورزش و فعالیت های بدنی شدید، به علت عدم داشتن فرصت کافی برای استفاده از اکسیژن، در نتیجه مصرف انرژی و سوخت و ساز، اسید لاکتیک تولید می کنند.


بهتر است بدانیم چرا اسید لاکتیک در عضلات و ماهیچه ها تجمع می یابد ؟

به هنگام انجام تمرینات ورزشی، گلوکز یا قند خون، مورد استفاده و سوخت و ساز سلول های عضلات قرار گرفته و به یک ماده شیمیایی به نام پیرووات تبدیل می شود. زمانی که ورزش به آرامی انجام گیرد، اکسیژن کافی به راحتی در دسترس سلول قرار گرفته و پیرووات را به دی اکسید کربن و آب تبدیل می کند، که دی اکسید کربن نیز از طریق شش ها از بدن خارج می شود.

اگر میزان اسید pyruvic مازاد باشد آن وقت است که اسید لاکتیک تشکیل می گردد، یعنی در صورتی که ورزش با شدت و سرعت بیشتری انجام گیرد، برای تبدیل تمام پیرووات به دی اکسید کربن و آب، اکسیژن کافی در دسترس قرار نمی گیرد و در نتیجه بخشی از پیرووات ها به اسید لاکتیک تبدیل می شود. حال در پاسخ به این سوال که چگونه می توان تولید این ماده را کاهش داد، می توان گفت با تمرین های خاصی مانند عادات تغذیه ای مناسب و روش های خاص ورزشی می توان از تولید این ماده تا حدی جلوگیری نمود.


نقش تغذیه و مایعات :

باید به هنگام فعالیت های ورزشی، از قبل آب کافی مصرف کرده کنید. همچنین به هنگام ورزش و پس از آن از مواد غذایی استفاده کنید که به راحتی قابل هضم و جذب باشد. علاوه بر یان، تغذیه پس از ورزش باید شامل ترکیبات کربوهیدرات و پروتئین باشد.


نحوه ورزش :

انجام تمرینات ورزشی با فاصله های کم، سبب کاهش تولید اسید لاکتیک خواهد شد. باید برنامه زمانی ورزش را به دو یا سه روز در هفته برسانید. ورزش های گاه گاهی شامل ورزش های سخت، توام با ورزش های ملایم و متوسط است.

بدین ترتیب بدن شما می آموزد که چگونه اسید لاکتیک ایجاد شده از ورزش های شدید را خنثی کند. در نتیجه هنگام مسابقه های ورزشی، می توانید بدون احساس اثرات منفی اسید لاکتیک در ماهیچه های خود، به مدت طولانی تر ورزش های سخت تری انجام دهید.

به طور کلی تغذیه خوب، استفاده از مایعات به مقدار کافی و انجام ورزش های مناسب ورزشی به شما این امکان را خواهد داد، تا بتوانید بدون اثرات منفی اسید لاکتیک بر ماهیچه ها و محدود شدن فعالیت عادی آنها ورزش های سخت و شدید خود را انجام دهید.


تفاوت اسید لاکتیک با لاکتات :

هرگاه اسید لاکتیک به فرمول C3H6O3، یون هیدروژن یا پروتون (Hydrogen ion or +H) را از دست دهد الکتات یا یون لاکتات (-C3H5O3) ایجاد می شود. گلیکولیز (اولین مرحله متابولیسم کربوهیدرات ها) در ارتباط با گلوکز طی ده مرحله واکنش آنزیمی صورت می گیرد که در آخرین مرحله در شرایط غیر هوازی با احیا شدن پیرووات، لاکتات تولید می گردد.

لاکتات و مواد غیر قندی دیگر همانند گلیسرول و پیرووات می توانند به گلوکز تبدیل شوند که به این عمل در بدن گلوکونئوژنز می گویند. اسید لاکتیک یک آلفاهیدروکسی اسید کایرال است که یکی از فرآورده های دگرگشت قندها در یاخته های انسان بوده و فرمول شیمیایی آن C3H6O3 است.


کلمات کلیدی :

اسید لاکتیکاسید لاکتیک در عضلات اسید لاکتیک چیست اسید لاکتیک در ورزشپنیر لاکتیکیمخمرساکارزخواص قره قروتمخمر نانتخمیر چیستخستگی اسید صنعتی باکتری های اسید لاکتیکفروش اسید لاکتیکقیمت اسید لاکتیک - ویتامین ب1


محصولات مرتبط